Něco o jasanu

 Něco a dřevině – jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.)

Jasan je mohutný strom dorůstající až 40m. Má podélně brázditou borku a panohovitý kořenový systém, který zabraňuje růstu náletových dřevin v okolí. Jeho pupeny jsou vstřícně posazené, vrcholový pupen je největší a hlavním poznávacím znakem je to, že jsou černě zbarvené. Listy jsou složené, lichozpeřené. Jasan se olisťuje poměrně pozdě na jaře a proto bývá ohrožen korní spálou při ostrém jarním sluníčku. Listy se pak na podzim nijak nebarví – opadávají zelené.

Jasan se vyskytuje v celé Evropě, je to tedy i naše původní dřevina. Je světlomilný, ale v mládí potřebuje zástin. Vyskytují se tři ekotypy – lužní, horský a vápencový. Jeho přirozený výskyt je vždy indikátorem nejlepších půd – nesnáší zasolené půdy a v průmyslových oblastech se mu nedaří. Jasan, který je v naší nabídce, pochází z Estonska.

Jasanové dřevo je pevné, houževnaté, pružné, velice kvalitní. Používá se v truhlářství na výrobu nábytku, dýh, podlah a parket, dříve také ve sportovním průmyslu a lidovém léčitelství.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

slider slider slider

Návrat k masivu

Dobře opracované, vytříděné a vysušené masivní dřevo dělá v interiéru zázraky. Pozitivně působí na naše zdraví i psychiku a také na vědomí, že nebylo použito žádných dalších chemikálií, lepidel a dalších nepřírodních látek. Kdo myslí vážně na životní prostředí sebe i ostatních, vyhledává masiv.

 

 

Bez imitací

Přesycenost trhu laminem, linem či jinými podlahovinami, které se snaží imitovat kresbu dřeva, nás odvrací od čistého faktu, že příroda je kouzelnice a je nenapodobitelná. Naštěstí stačí pár chvil zamyšlení a vracíme se zpátky ke kouzlu masivního dřeva.

 

Luxusní terasa

Termojasan je k použití ve venkovním prostředí jak stvořený. Je tvrdý, trvanlivý a navíc dobře vypadá - ať už olejovaný pro udržení medové barvy anebo po oxidaci horních vrstev dřeva na sluníčku a jeho zešednutí do stříbřitě šedé.